Firmy azjatyckie, w tym głównie chińskie, w ostatnich latach znacząco zwiększają swoją produkcję odlewów stalowych, żeliwnych co doskonale było widać na targach EUROGUSS 2024 oraz aluminiowych. Dodatkowo zarówno Chiny jak i Indie nie przestrzegają protokołu z Kioto i kwestie ochrony środowiska nie są dla nich istotne. W państwach, w których nie obowiązują opłaty za emisję dwutlenku węgla do atmosfery, firmy mogą korzystać z dowolnych źródeł energii i zazwyczaj są to źródła nieprzyjazne klimatowi, a jednocześnie tańsze niż te z których korzystają firmy w UE obciążone np. opłatami za emisję dwutlenku węgla.
W tym kontekście bardzo trudno jest konkurować z dostawcami produktów odlewniczych z Chin i Indii na terenie UE. Musimy konkurować obniżając koszty produkcji, korzystając z odnawialnych źródeł energii, optymalizując proces produkcyjny, inwestować w nowoczesne energooszczędne maszyny i elastycznie dopasować się do potrzeb rynku. Musimy również zadbać o odpowiedni poziom recyklingu metali aby minimalizować koszty i szkody dla środowiska naturalnego.
W Odlewni Gawrych od zawsze stawialiśmy na nowoczesne rozwiązania i optymalizację procesu produkcji.
W tym celu już od wielu lat korzystamy z energii odnawialnej, która dostarczana jest w naszym przypadku z paneli fotowoltaicznych.
Dzięki inwestycji znacząco obniżyliśmy koszty energii elektrycznej zużywanej w naszej Odlewni i staliśmy się zdecydowanie mniej podatni na nagłe zmiany cen energii elektrycznej.
Kolejnym etapem modernizacji pracy w Odlewni Gawrych był zakończony w 2023 proces wdrażania systemu zarządzania jakością zgodnie z normą ISO 9001:2015 w zakresie „Projektowanie, produkcja odlewów aluminiowych i wykonawstwo narzędzi”.
Dzięki wprowadzeniu normy ISO w naszej Odlewni poprawiliśmy proces produkcji odlewów z aluminium począwszy od etapu współpracy z klientem przy projektowaniu gotowego odlewu, poprzez produkcję form i odlewanie gotowych elementów z aluminium.
Również w 2023 rozpoczęliśmy wielomiesięczny projekt wentylacji hali odlewniczej wraz z odzyskiem ciepła. Projekt miał na celu polepszenie warunków pracy na odlewni, zmniejszenie emisji oparów do atmosfery i na hali odlewniczej oraz zmniejszenie kosztów ogrzewania pomieszczeń Odlewni poprzez odzyskiwanie ciepła znad maszyn odlewniczych i kadzi z płynnym aluminium.
Projekt został ukończony w kwietniu 2024. Zakładamy znaczącą poprawę warunków pracy, obniżenie kosztów działania Odlewni i istotne zmniejszenie emisji zanieczyszczeń.
W kwietniu 2024 zakończyliśmy trwający kilka miesięcy proces zakupu nowej maszyny odlewniczej Yizumu LEAP 530. Dostawa nowej maszyny odlewniczej od Yizumi i jej uruchomienie pozwoliło nam wejść na nowy poziom odlewania aluminium.
Nowa maszyna charakteryzuje się zdecydowanie wyższą efektywnością, wydajnością i pozwoli nam zwiększyć nasze moce produkcyjne o ok. 40% przy zdecydowanie mniejszym wzroście kosztów.
Dodatkowo pozwoli nam wejść w segment większych odlewów z aluminium niż mogliśmy realizować na dotychczasowych maszynach odlewniczych. Aktualnie możemy odlewać elementy o masie do 8 kg.
Powyższym dużym modernizacjom i zmianom wymagającym wielomiesięcznych przygotowań i projektowaniu zmian, przeprowadziliśmy szereg drobnych prac związanych z remontem pomieszczeń produkcyjnych i magazynowych, lepszą organizacją pracy w Narzędziowni i na stanowiskach obróbki elementów z aluminium odlewanego ciśnieniowo.
Również rozbudowa działu obróbki CNC poprzez zakup nowej maszyny DMG MORI 450 pozwoliła nam na jeszcze lepszą jakość produkowanych przez nas form odlewniczych i świadczenie dodatkowych usług obróbki usługowej na maszynach CNC.
Podsumowując ostatnie lata zmian w naszej Odlewni. Udało nam się zdecydowanie zmodernizować zakład, dostosowując go do nowych wymogów w zakresie efektywności energetycznej, obniżyć koszty produkcji inwestując w nowe maszyny oraz polepszyć warunki pracy poprzez lepszą organizację i modernizację kluczowych obszarów odpowiadających za warunki pracy pracowników.
W dalszych planach mamy kolejne inwestycje, które pozwolą nam pozostać konkurencyjną odlewnią na wymagającym rynku UE oraz pozwolą konkurować z odlewniami z Azji.