W 2015 Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Cele Zrównoważonego Rozwoju i towarzyszące im zadania.
https://www.unesco.pl/unesco/cele-i-zadania-zrownowazonego-rozwoju/
Punkt 12 określa wdrożenie zasad zrównoważonego zarządzania i efektywnego wykorzystania zasobów naturalnych, zmniejszenie ilości odpadów w tym poprzez zwiększenie recyklingu surowców w tym aluminium, stali, miedzi.
Jakie korzyści niesie za sobą wdrożenie zamkniętego obiegu metali w gospodarce?
Przede wszystkim zmniejsza się degradacja środowiska poprzez zaprzestanie wydobycia rud w ogromnych ilościach (należy wydobywać tylko ilości kompensujące straty materiału przy odzyskiwaniu surowca). Zmniejsza się zużycie energii wydatkowanej na pozyskanie surowca gdyż z natury surowiec już raz przetworzony jest łatwiejszy do ponownego wykorzystania niż pozyskany z rudy metalu.
Już dziś branża produkcji wyrobów ze stali działa w takim obiegu gdyż produkcja stali nie zwiększa się drastycznie pomimo wzrostu światowej populacji. Ponadto produkujemy coraz efektywniej i wykorzystujemy przy tym mniej surowca. Rozwijamy technologie, musimy też myśleć o produktach, które będzie można w przyszłości naprawić lub odzyskać z nich kluczowe składniki. Tak działa dziś branża samochodowa.
Przyszłość sektora produkcyjnego, w tym odlewnictwa metali to przejście w dużej mierze na produkcję o obiegu zamkniętym, czyli pozyskiwanie metali z odpadów (głownie złomu).
W przypadku aluminium przy odpowiednim poziomie pozyskiwania odpadów można powtórnie przetworzyć do 98% złomu co pozwala na minimalne wydobycie uzupełniające. Produkcja gazów cieplarnianych związanych z recyklingiem aluminium jest wielokrotnie niższa aniżeli pozyskanie metalu z boksytu. Recykling jest o ok. od 60 do 95% tańszy! Do tego aluminium nie traci swoich właściwości podczas recyklingu i możemy go przetwarzać w nieskończoność.
Istotnym problemem przy wdrażaniu gospodarki o obiegu zamkniętym jest entropia czyli stopień nieuporządkowania i rozproszenia. Dziś duża ilość metali, w tym metali ziem rzadkich jest rozproszona w niewielkiej ilości w bardzo wielu urządzeniach np. telefony komórkowe. Aluminium jest bardzo popularnym produktem wykorzystywanym w opakowaniach np. puszki, tubki, opakowania ciśnieniowe, tacki itp. Takie rozproszenie nie sprzyja recyklingowi ale już dziś odzyskujemy nawet 60% wszystkich opakowań aluminiowych.
Nasza Odlewnia korzysta w dużej mierze z surowca zakupionego od producentów, którzy zajmują się recyklingiem aluminium. Cały czas doskonalimy proces odlewniczy właściwie projektując gotowe wyroby jak również formy odlewnicze, kupujemy nowe bardziej efektywne maszyny odlewnicze co pozwala nam zmniejszyć zużycie energii, której znaczną część wytwarzamy z odnawialnych źródeł.
Niewątpliwie przyszłość gospodarki i dobrostan Ziemi zależy od tego jak szybko i efektywnie wejdziemy na ścieżkę gospodarki o obiegu zamkniętym. Wszystkim nam zależy na ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko, a przyszłość należy do firm postrzegających taki sposób działania jako podstawowy.
Źródła:
Przegląd odlewnictwa 11-12’2023
https://www.unesco.pl/unesco/cele-i-zadania-zrownowazonego-rozwoju/
https://kampania17celow.pl/wp-content/uploads/2017/08/w-kierunku-gospodarki-obiegu-zamknietego.pdf
https://recal.pl/wp-content/uploads/2022/06/recykling-aluminium-w-kierunku-zamkniecia-obiegu.pdf
https://www.parp.gov.pl/storage/publications/pdf/Raport-kocowy_Ocena-zapotrzebowania-na-wsparcie-przedsibiorstw-w-zakresie-gospodarki-o-obiegu-zamknitym-circular-economy_WCAG.pdf