Wartość rynku odlewów ciśnieniowych w 2021 roku wyniosła 13,8 mld USD. Szacuje się że do 2028 wartość ta wzrośnie do 20 mld USD. Rynek odlewów z aluminium zostanie prawdopodobnie zdominowany przez takie kraje jak Chiny i Indie, gdzie wraz ze wzrostem gospodarczym, wzrostem popytu na samochody i inne dobra, wzrost zamożności społeczeństw wzrośnie również zapotrzebowanie na produkty wykonywane z aluminium.
Kluczowym odbiorcą odlewów z aluminium odlewanego ciśnieniowo jest przemysł motoryzacyjny. Niższa masa samochodu przekłada się na niższe spalanie, a tym samym emisję dwutlenku węgla. Szacuje się że przeciętny samochód produkowany w Europie w 2019 zawierał ok. 179 kg aluminium, a do 2025 ta wartość wzrośnie do 200 kg.
W samochodach elementy z aluminium to głównie silnik i skrzynia biegów (bloki i obudowy), elementy zawieszenia (wahacze, drążki), felgi aluminiowe, osprzęt (koła pasowe, koła zębate, mocowania). W przemyśle pojawił się trend odchodzenia od elementów małych na rzecz dużych, zintegrowanych odlewów. Poprawia to szybkość produkcji (brak konieczności spawania lub montażu dużej liczby elementów). W produkcji giga odlewów zdecydowanie przodują Chiny, a jednym z celów jest odlanie całej karoserii samochodu elektrycznego.
Odlewnia Gawrych produkuje dla przemysłu motoryzacyjnego różnorodne elementy z aluminium odlewanego ciśnieniowo. Mamy w swojej ofercie m.in. przegub do Fiata 126p, uchwyty poręczy do autobusów oraz pociągów, tacki do pociągów, elementy hamulców bębnowych, elementy foteli, uchwyty i poręcze do autobusów, kolei, tramwajów.
Nasza firma współpracuje z chińską firmą YZUMI w zakresie zakupu nowoczesnych maszyn do ciśnieniowego odlewania aluminium. Posiadamy trzy maszyny tego producenta Yizumi DM300, Yizumi DM400 oraz Yizumi 530 LEAP i jesteśmy pionierem we wdrażaniu tych maszyn w Polsce.
* Źródło: Przegląd Odlewnictwa 5-6/2023