Odlewnia Gawrych logo

Odlewy z aluminium odlewanego ciśnieniowo w branży Automotive

W jednym z naszych wcześniejszych wpisów rozważaliśmy przyszłość rynku odlewów z aluminium odlewanego ciśnieniowo. Wskazywaliśmy tam, że jednym z najszybciej rozwijających się segmentów rynku odlewów z aluminium jest branża motoryzacyjna.

Odlewy z aluminium odlewanego ciśnieniowo w branży automotive - Odlewnia Gawrych

Zdecydowanym liderem na tym rynku są Chiny i koncepcja odlewania coraz większych elementów silników, podzespołów i karoserii samochodowych. Obniża to koszty produkcji, przyśpiesza proces wytwarzania samochodów, obniża masę pojazdu i poprawia sztywność elementów, które są monolitem. Docelowo chińskie firmy przymierzają się do odlewania z aluminium całych karoserii pojazdów.

Będąc w styczniu 2024 na targach Międzynarodowych Targach Odlewnictwa w Norymberdze (International Trade Fair for Die Casting: Technology, Processes, Products) mieliśmy okazję przekonać się osobiście na jakim etapie są już producenci z Chin.

Zaprezentowali oni bardzo duże fragmenty karoserii odlane jako monolit aluminiowy. Na tą chwilę są to elementy konstrukcyjne podwozia wraz z podłużnicami lub też panele drzwiowe i inne fragmenty karoserii, ale prace nad coraz większymi fragmentami trwają.

W perspektywie kilku lat należy spodziewać się że nastąpi dalszy postęp i rozwój tej technologii w Chinach szczególnie w branży samochodów elektrycznych (EV), gdzie ważna jest niska masa, wysoka sztywność i wytrzymałość. Dla dynamicznie rozwijającego się w Chinach segmentu pojazdów EV ważna jest też szybkość produkcji i łatwość montażu. Już dziś producenci samochodów elektrycznych z Chin mocno wchodzą na rynki europejskie, a patrząc na zaawansowanie technologii należy się spodziewać w tym względzie znacznego przyśpieszenia.

Jesteś zainteresowany wykonaniem odlewu z aluminium,
wykonaniem formy odlewniczej lub serwisem formy?

Zadzwoń do nas