W pierwszej części naszego wpisu nt. wad odlewów z aluminium odlewanego ciśnieniowo zaprezentowaliśmy jakie normy regulują odbiory odlewów z aluminium oraz zaprezentowaliśmy pierwszą część wad odlewów. Pierwsza część wpisu o wadach odlewów z aluminium jest dostępna >> TUTAJ.
W dzisiejszym wpisie będziemy kontynuować prezentację wad odlewów.
Zapraszamy do lektury.
„Break out” rozerwanie
Wada powstaje podczas okrawania, gdy usuwana jest zbyt duża ilość materiału. Zmiana w procesie okrawania pozwala usunąć wadę.
„Solder” przylutowanie stopu do formy
Powstaje w miejscu gdzie w kolejnych cyklach odlewniczych w jednym miejscu formy narasta stop. Pozbycie się wady wymaga wypolerowania formy odlewniczej.
„Slugs” zanieczyszczenie drobinkami metalu podczas okrawania
Wada jest wynikiem niestarannego oczyszczenia narzędzi okrawających i polega na zanieczyszczeniu wyrobu drobinkami metalu.
„Heat” przegrzanie
Przegrzanie formy lub stopu powoduje rozległe ślady na odlewnie. Usunięcie odlewu wymaga zmiany procesu odlewniczego poprzez ustabilizowanie temperatury w układzie.
„Build up” narastanie powłoki na formie
Gdy na formie odlewniczej odkładają się w kolejnych cyklach kolejne powłoki materiału powstaje nadbudowanie formy i widoczne ślady na wyrobie gotowym. Jedynym sposobem na pozbycie się wady jest polerowanie formy odlewniczej.
„Cold” niespaw
Z wadą mamy do czynienia gdy temperatura formy lub ciekłego stopu jest zbyt niska lub gdy proces czyszczenia formy przebiega w nieodpowiedniej temperaturze.
„Burnout” drobne narosty na odlewie
Drobne narosty na odlewie są wynikiem zużycia formy odlewniczej. Pęcherzyki powietrza implodują przy powierzchni formy powodując mikrozużycie kawitacyjne. Jedynym sposobem na usunięcie wady jest regeneracja formy odlewniczej. Dalsze użytkowanie uszkodzonej formy będzie prowadziło do pogłębiania się wady.
„Metal flow” ślady płynięcia metalu
Wada jest spowodowana nadmierną temperaturą formy lub stopu odlewniczego, a zwłaszcza różnicą temperatur pomiędzy połówkami formy. Czasami może wynikać z niewłaściwego nanoszenia powłoki.
„Gas blister” pęcherz gazowy
Pęcherz gazowy jest wynikiem zatrzymania się gazu tuż pod powierzchnią odlewu. Może być wynikiem nadmiernej ilości powłoki. Wymagane są zmiany w procesie odlewniczym lub oprzyrządowaniu.