Odlewnia Gawrych logo

Śrutowanie elementów z aluminium odlewanego ciśnieniowo

Śrutowanie metali to nic innego jak bombardowanie powierzchni metalu różnymi materiałami ściernymi przy wykorzystaniu powietrza pod dużym ciśnieniem. Proces jest podobny do piaskowania niemniej wykorzystujemy szersze spektrum środka ściernego niż tylko piasek.

W śrutowaniu metalu wykorzystujemy takie ścierniwa jak:

  • piasek o różnej gradacji,
  • lód,
  • drobiny metalu,
  • rozdrobnione szkło,
  • zmielone skorupy orzechów i innych roślin.

Proces śrutowania może odbywać się na sucho lub mokro. Podobnie jak przy trowalizacji dobór odpowiedniego ścierniwa determinuje efekt śrutowania i gładkość powierzchni elementu.

Należy też pamiętać, iż śrutowanie ma za zadanie poza oczyszczeniem i wygładzeniem lub wypolerowaniem powierzchni elementu również wzmocnić metal. Do śrutowania odlewów z aluminium używamy maszyny R900 firmy Euro Klima o pojemności 100 kg. Jako ścierniwo wykorzystujemy śrut staliwny kulisty.

Stopień wygładzenia elementu jest uzależniony od oczekiwanego efektu, planowanej dalszej obróbki i wykończenia powierzchni, a także od planowanego zastosowania gotowego wyrobu . Śrutowanie ma też na celu wyrównanie powierzchni detalu po poprzednich procesach obróbki np. zamaskować ślady po okrawaniu, obróbce detalu na szlifierce taśmowej czy też ręcznym piłowaniu pilnikiem.

Jesteś zainteresowany wykonaniem odlewu z aluminium,
wykonaniem formy odlewniczej lub serwisem formy?

Zadzwoń do nas